Blogger Templates by Blogcrowds

Recomandare

duminică, 4 iulie 2010
Cartea 

 "Bună dimineaţa băieţi!" 
 
"-Bă, n-auzi, a ieşit profesorul! Iar Camil i-a răspuns amuzat: - -Chiar acum a ieşit! " Hei, dragii mei, mi-am spus eu atunci orgolios, cu mine v-aţi găsit să faceţi haiul ăsta?"

În romanul Buna dimineata, baieti! Grigore Bajenaru surprinde si creioneaza cu maiestrie universul scolii românesti în perioada interbelica din perspectiva profesorului îndragostit de meseria sa.
Romanul este autobiografic, autorul povestind întâmplari care i-au marcat cariera de dascal si l-au format ca om.
Oameni obisnuiti, personalitati( Iacob Negruzzi, Liviu Rebreanu, Camil Petrescu ), împrejurari deosebite dar si întâmplari cotidiene, toate se constituie într-o imagine realista, pe alocuri sentimentala a unei parti a societatii românesti interbelice.
Chiar daca multe s-au schimbat de atunci, cititorul de azi va regasi în paginile romanului valori morale perene: omenia, responsabilitatea, dragostea, pasiunea pentru profesie etc

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu